Profesyonel Halı Yıkama

Profesyonel halı yıkama nedir, nasıl olmalıdır, profesyonel halı yıkamanın püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların cevabı bu makalemizde.

Profesyonel halı yıkama nedir?

Halıyı derinlemesine, maksimum temizlik sağlayacak şekilde ve halıya zarar vermeden yapılan yıkama işlemine denilir. Burada önemli olan maksimum temizlik olduğu için halı yıkama yöntemi ikinci planda kalır. Halının cinsine göre belirlenen yıkama yöntemi ile halının tam olarak hijyen temizliğe kavuşmasıdır. Maalesef günümüzde her firma broşürüne veya reklamlarına “profesyonel” kelimesini iliştirmektedir. Oysaki bunu yapan bir çok firma merdiven altı, resmi kaydı olmadan bu işi yapmaktadır. Üsküdar halı yıkama firması olarak bizler tüm hizmetlerimizi profesyonel olarak yapmaktayız.

Profesyonel halı yıkama nasıl olmalıdır?

Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi halının cinsini bilmek iyi bir halı yıkama için çok önemlidir. Belirlenen halının cinsine göre yıkama yöntemi belirlenir ve yıkama bu aşamadan sonra kolaylaşır. Çünkü bir hastaya teşhis konulduktan sonra iyileşme süreci nasıl hız kazanıyorsa halıda da yıkama işlemi çok kolaylaşır.
Gerek makinede gerekse elde yıkama yaparken natürel şampuan kullanılmalıdır.
Durulama işlemi bol su ile yapılmalı. Şampuan bırakılmamalıdır.
Sıkma işlemi çok uzun tutulmamalı, çok da kısa tutulmamalıdır. Halının m2’sine göre belirlenen zaman aşılmamalıdır.
Kapalı kurutma odası tercih edilmelidir.
Püf Noktası
Yukarıda az değindiğimiz, halının cinsi büyük öneme sahiptir. Antika bir halıyı makinede yıkayamazsınız. Mutlaka hassas fırçalar yardımıyla yıkamalısınız. Yün halılarda dikkatli olunmalıdır, renk atma sorunu çıkabilir. Profesyonel hizmet sunduğunu söyleyen bir firmadan mutlaka garanti sözü almalısınız. Ayrıca yıkamaya vermeden önce halının resmini çekerek halıda istenmeyen bir görüntü oluştuğunda firmaya resmi sunabilirsiniz

Tezal halı yıkama her hizmetinde olduğu gibi halı temizliğinde de profesyonel hizmet sunmaktadır. Tüm hizmetlerimiz garanti kapsamında yapılmaktadır.

Her halı, artık elektrik süpürgesiyle temizlenerek eski temiz görüntüsüne kavuşturulamayacak bir noktaya gelir. Böyle durumlarda halının derinlemesine bir temizleme gerektirdiğine ilişkin bazı emareler kendini göstermeye başlar:

Halı matlaşır ve yapışkanımsı bir görünüm kazanır.
Halı, ilk aldığınız zamana göre artık aynı renkte değildir.
Halı; sandalye ayaklarının etrafında, iz şeklinde, kirli dairelere sahiptir.
Halı, oda için artık bir toz kaynağı haline gelmiştir.
Eğer halınızda bu göstergelerden biri veya birkaçını görüyorsanız, halınızın derin temizliğinin yapılma zamanı gelmiş demektir. Derinlemesine temizlik, halı ve kilimlerinize nüfuz eden zararlı maddeleri, kirleri ve pisliği çıkaran profesyonel halı yıkama işlemidir. Dört dörtlük bir yıkama işlemi için Tezal Halı Yıkama Servisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Profesyonel Halı Yıkamanın Önemi

Bir çok insan profesyonel halı yıkama işleminden sonra halıların bir evde yarattığı fark karşısında şaşırırlar. Bunun ana sebebi; Birçok evdeki halıların fazlasıyla kirlenmesi durumunda kalmalarına rağmen insanların halıların temiz olduklarını sanma yanılgısına düşmeleridir.

Fakat temiz görünen halıların ve koltuk yüzeylerinin altında bile zamanla kir, toz ve pislikler birikir. Halıların profesyonel halı temizleme işlemleriyle temizlenmesi; Evlerimize ve eşyalarımıza yapılan yatırımı korumakla beraber, özellikle küçük çocuklar, alerjisi olan insanlar ve ev hayvanı sahipleri için vazgeçilmez öneme sahiptir.

Halı ve koltuk gibi döşemelik kumaşlı eşyalarınızı düzenli ve bilinçli temizletmeniz sağlığınızı tehdit eden kirleri ve birçok alerji yapıcı gözle göremediğimiz akarları ortadan kaldırarak daha iyi nefes aldığınız, temiz bir yaşam alanı oluşturmanıza katkı sağlar.

Profesyonel Halı Temizleme Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır ?

Halılarınızın ve koltuklarınızın kullanım sürelerini artırmak için, halı imalatçılarının çoğu 6 ayda bir profesyonel yıkama tavsiye ederler. Pratikte de; çok kullanılan alanlardaki halılar veya lekelenme gibi durumlar hariç halılarınız için yılda iki defa halı yıkama hizmeti almanız yerinde olacaktır. Bu işlem, halınızdaki bakterileri def etmenizi ve evinize yeni ve ferah bir hava kazandırmanızı sağlar.

Kesin olan bir şey daha varsa: halılarınız yıkama işleminden sonra temizlenmekle kalmayacak, yeniye yakın bir görünüm de alacaktır.

Neden Profesyonel Halı Yıkama Firması ?

Bazı ev sahipleri, halı yıkama işlemini takiben halılarının daha hızlı kirleneceğiyle ilgili kaygılarını ifade etmişlerdir. Bu kaygı, birçok yıkama firmasının halı temizleme işlemlerini hijyen olmayan ortamlarda ve merdiven altı tabir edilen yerlerde yine merdiven altı üretilen ucuz sabunlarla ve kimyasallarla yapmasından kaynaklanır.

Halı yıkama firmalarının çoğu, masraftan kaçmak ve zaman tasarrufu sağlamak için en ucuz temizlik malzemelerini kullanmakta, deterjan kalıntısını gidermek için ayrı bir durulama işlemi gerçekleştirmemektedir. Çalışanlarına profesyonel eğitim vermemekte ve hatta bir çok halı yıkama firması sahibinin kendisinin dahi ustalık bilgisi yoktur. Bu nedenle de birçok müşterinin halılarına telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedirler.