Milas Halısı Temizleme

Milas halısı temizleme hizmetini Tezal Halı Yıkama firması garantisi altında yapmaktayız. Değerli Milas halılarını fabrikamızda elde yıkamakta ve garantili hizmetimize dahil etmekteyiz.

Firmamız Milas halıları için özel hazırlanmış halı şampuanları ve boya sabitleyici ilaçlarla 35 yıllık tecrübe ve deneyimle % 100 garantili halı temizliği yapmaktadır.

Milas Halıları Nasıl Temizlenir

Firmamızın servis elemanları adresinizde halınızın kontrollerini yaptıktan sonra emanet makbuzu ile halıyı teslim alır.
Teslim alınan halılar servis aracında müşteri ismine etiketlendikten sonra tesisimize ulaşır.
Tesisimize gelen halılar kalitesine ve cinsine göre ayrıldıktan sonra toz alma işlemine girer tozu vakumlanan halılar, halı türüne göre özel hazırlanmış şampuan ve ilaçlı karışımla önce halının tersi şampuanlanarak yıkanır.
Yıkamadan sonra bol su ile taban durulanması yapılır.
Tabanı yıkanan halının ön yüzü çevrilir, bol su ile ıslanan halı bol şampuanla ön yüzü 2 kez şampuanla yıkanır.
Sonra en az 2 defa bol su ile durulanarak halı üzerindeki şampuan ve ilaç kalıntısı tamamen temizlenir.
Yıkama işleminden sonra kurutma ve paketleme aşamalarına geçilir.
DİKKAT! : İYİ DURULANMAYAN HALILARDAKİ ŞAMPUAN VE İLAÇ KALINTISI HALILARA ZARAR VERMEKTEDİR. HALI ÜZERİNDEKİ SABUN KALINTISI ÜZERİNE AŞIRI DERECEDE TOZ YAPIŞTIRACAĞI İÇİN AYNI ZAMANDA HALININ ÇOK ÇABUK KİRLENMESİNE NEDEN OLACAKTIR.

BU NEDENLE HALI YIKAMA FİRMASI TERCİH EDERKEN UCUZUNA DEĞİL KURUMSAL VE KALİTELİ BİR FİRMA TERCİH EDERSENİZ, HALILARINIZ ZARARSIZ PROFESYONEL ŞAMPUN VE İLAÇLARLA TEMİZLENMİŞ VE ARITILMIŞ BOL SU İLE DURULANMIŞ TERTEMİZ TEMİZLENMİŞ OLARAK TESLİM ALIRSINIZ

Yıkama işlemi biten halılar, suyu sıkılması için rulo sıkma makinesinde dakikada 1400 devirde halının % 95 suyu sıkılır. Bu makine rulo tambur sisteminde halı sıkma için özel tasarlandığı için % 100 garantilidir. Halı makinenin içine rulo vaziyetinde kırılmadan durduğu için kesinlikle zarar görmez. ( Milas halısı temizleme işi büyük dikkat isteyen bir iştir.)

Sıkma işlemi biten halı tüy tarama işlemi ve yıkama sonrası leke kontrol işleminden geçirildikten sonra kurutma bölümünde paslanmaz borulara asılarak sıcak ve soğuk havalandırma ve nem alma sistemi ile kapalı ortamda tozdan ve dış ortamdaki hava kirliliğinden etkilenmeden temiz ortamda kurutulur.

Kurutma işlemi biten halılar kurutma bölümünden toplandıktan sonra son kontrol işleminden geçer. Leke, temizlik ve tüy kontrolünden geçen halılar, parfümlenerek sarıldıktan sonra poşetlenerek hazır halı raflarına kaldırılır.
Temizleme işlemi biten halılar müşteri araması yapıldıktan sonra müşterilerimize
Ter temiz bir şekilde teslimatı yapılır

MİLAS HALISININ TARİHİ
Efsaneye göre Ada Milas desenli halı ismi M.Ö. 4’üncü yüzyılda yaşamış olan Karia Kraliçesi Ada’dan geliyor. Bugün Milas çevresinde dokunan halılardaki figür ve motifler geçmişin izlerini taşıyor.

Ege Bölgesinin Dış Menteşe Yöresinde, Sofra Dağı eteklerinde kurulmuş Muğla iline bağlı Milas ilçe merkezi ve çevre köylerinde dokunmakta olan halılar, genel olarak Milas halıları adıyla tanınırlar. 1261 tarihinde fethedilmesiyle birlikte bölgeye yerleşmeye başlayan Türkmenlerle el sanatımız halıcılığın da bölgeye geldiği bilinmektedir. Menteşe oğulları beyliğinin merkezi olan Milas 1415 senesinde Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır. Bugün müzelerdeki en eski örnekler 16. yüzyılda dokunmuş olan seccade Milas halılarıdır. Bugün üretimlere de yansıyan Milas desen karakteri olan asılları da 17. ve 18. yüzyıllarda bu bölgede dokunmuş olan özgün Milas halılarıdır. “ Ada Milas” ve “ Direkli Milas” olarak bugün de en çok aranılan Milas halıları, bölgeye has tütün sarısı renkleriyle çevrenin halı kültürünün en önemli geleneksel örnekleridir.

Milas halı dokumacılığı, köylerin dokuma özelliği nedeniyle Karaca hisar ve Göreme halıları olarak iki gruba ayrılıyor. Karaca hisar seccadeleri, Göbekli, Madalyonlu desenlerle dokunup; çiçek yaprağı, dal gibi motiflerle süsleniyor. Zeminlerde beyaz ve kırmızı kullanılırken, seccadeler koyun yünü ve sık düğümlü sağlam halılar olarak tanınıyor. Kahverengi – sarı tonlarının sıkça görüldüğü mihraplı ve mihrapsız Milas halılarının dokunduğu hali tezgâhları, özellikle Milas Bodrum arasındaki bölgede yer alan Bozalan, Gökbel, Aşağı Mazi köylerinde yoğunluk kazanıyor.

RENK ve DESEN ÖZELLİKLERİ
Milas halısı, Milas yöresine özgü özellikler taşıyan halı türüne denir. Ada Milas, Patlıcanlı, Cıngıllı Cafer, Gemi suyu, Eli koynunda gibi isimlerle de anılırlar. Figür ve motifleri geçmişin izlerini yaşatmaktadır. (1)

Milas halılarının en belirgin özelliklerinden birisi açık ve pastel renklerin zevkli bir şekilde bir arada kullanılmasıdır. Devetüyü, kiremit kırmızısı ve maviye yakın yeşil tonları halıda güzel bir albeni sağlamaktadır. Tütün ve Toprak asıllı bu genel renk imajı ile yurtdışında ihraç edilen halılarımızın da başında gelmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER
DM²DE LİME ADET: 1.040
DÜĞÜM TARZI: TÜRK DÜĞÜMÜ

HALI MOTİFLERİNİN ANLAMLARI
Yaprak: Doğum ve ölüm ifade eder. Düşen yaprak ölümü, filizlenen yaprakda, doğumu, sonsuzluğu ifade eder.
Ejderha: Tabiat ötesi güçleri ifade eder.
Ok: Cesaretin ve korkusuzluğun sembolüdür. Halılarına bu desenleri dokuyan kadınlar, güçlü birer kocalarının olduklarını ifade ederler.
Koç Boynuzu: Güç, sağlık, güzellik ve erkeklik gücünü simgeler.
Göz: Kötülüklere karşı koruyan genelde mavi renkte olan noktalar.
Kartal: Gökyüzüne hakim, bulutların üzerinde uçan, sağlığın ve özgürlüğün sembolüdür.
Küpe: Evlenme arzusunu simgeler.
Yılan: Yeniden doğmak, ölümsüzlük ve sonsuzluğu anlatır.
İnsan Motifi: Yakın ve sevgi dolu olan ilişkilerin anlatımıdır.
Başak: Doğumun ve bereketin ana sembolüdür. Doğurganlığın arzusu olarak halılara yansır.
Muska: Türkmen ve Yörük yapımı halılarda koruyucu nitelik olup, kötü ve kem gözlere karşı, sahibini ve kullanan insanı koruması arzusuyla yapılmıştır.
Akrep: Gurur ve özgürlüğün simgesi olarak halılarda yansır.
Hayat Ağacı: İnsanların, dünya ile gökyüzü arasındaki basamakları simgeler.
Kuş: İyi dileklerin, müjdelerin habercisidir.
El: Kötülüklere karşı korunmayı anlatır.
Yonca Yaprağı: Şansı ve kısmeti simgeler.
Tavus Kuşu: Ölümsüzlüğün ve yeniden doğuşun sembolüdür. Cenneti anlatır