İran Halısı Temizleme

İran halısı yıkama başlıklı bu sayfamızda İran halısı hakkında kısa bilgiler verdikten sonra İran halılarının nasıl yıkandığını ve dikkat edilmesi gereken hususları açıklamaya çalışacağız.

İran halısı, kökleri İran milletinin gelenekleri ve inançları ve kültürüne uzanan oldukça eski ve değerli bir üründür.

İranlı sanatçılar kendi yüreklerinden ve duygularından yükselen tüm güzellikleri adeta mucizeler yaratan parmakları ile halıların düğümlerinde ortaya koyar ve oldukça değerli ve güzel eserler yaratır. Dokunun çeşidi, kaliteli ipliklerin kullanımı, doğal boyalar ve güzel desenler, İran halısına dünyada hak ettiği seçkin bir konuma getirmiştir, öyle ki İran adı dünyada halıları ile düğümlenmiş ve birçok yerde İran, halıları ile tanınmaktadır.

İran Halısının kullanım alanları
İran halısının kültürel zenginliği ve sanat özellikleri İranlı ailelerin iktisadi dayanağı olarak ortaya çıkmış ve bu değerli sanat eserini dünya piyasalarında tanıtmıştır. İran halı sektörü iş sahası değeri bakımından da önemli bir sektör sayılır, öyle ki elle dokunan İran halısı ülkenin ihracatında ikinci sırada yer alırken yaklaşık 8 milyon insan bu sektörden geçimini sağlamaktadır.
Gerçi bazı ülkeler İran halısını taklit ederek bu sektöre giriyor ve İran halısının deseni ve adını kullanarak haksızlık yapıyor, lakin İran halısı hala bu asil sanatın hayranları olanların arayışlarında başköşede yer alıyor ve dünya genelinde satışlarda da birinci sırada bulunuyor.
Hali hazırda İran dünya halı ihracatının yüzde 31,8 kadarını kendi elinde bulundurarak dünyada birinci sırayı hiç kimseye kaptırmıyor ve Hindistan ve Afganistan yüzde 22,4 ve yüzde 18,3’lük payları ile ikinci ve üçüncü sıraları işgal ediyor.

İran halısının tanıtımı
İran halısının önemi ve ihracattaki yeri itibarı ile her yıl İran halı sektörünün İran içinde ve yurt dışında çeşitli fuarlar düzenlediğine tanık oluyoruz. 27 – 30 Nisan 2010 tarihleri arasında da Fars körfezinin incisi Kiş adası dördüncü halı ihracatı fuarına ev sahipliği yaptı. Bu fuar İran halı milli merkezi ve Kiş kalkınma ve ticaret merkezinin çabaları ve halı ihraç eden birliğin işbirliği ile gerçekleşti. Fuarın amacı İran’ın ihraç ettiği halıları ilgililere tanıtmaktı. 20 bin metre karelik bir alanda düzenlenen fuara 170 yerli firma İran halısı ile ilgili son getirilerini sergiledi. Fuarın yanı sıra bir de İran halısı ile ilgili resim ve birçok makale ve araştırmayı içeren sergi açıldı. Bu arada Amerika, Almanya, Japonya ve Fars körfezinin Arap ülkelerinden birçok iş adamı fuarı ziyaret etmek için Kış adasındaydı.

Öte yandan Kiş adasında düzenlenen fuarın yanı sıra bir de İran halısının pazarlanması ve ekonomisi ile ilgili bir oturum düzenlendi. İran halı milli merkezinin bildirdiğine göre oturumun ilk gününde uzmanlar ve İran halısı hakkında görüş sahibi olanlar bu alandaki bakış açılarını ifade ettiler. Oturumun ikinci gününde ise reklam ve fiyat olmak üzere iki uzmanlık komitesinin İran halısının özelliklerini masaya yatırdığı ve sonuçta bazı öneriler sunduğu belirtiliyor.

Kiş adasında düzenlenen halı fuarında yürütülen bir başka çalışma da, ihracat eksenli en seçkin halının seçilmesiydi. Bu yarışmada Almanya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri hakemlik görevini yürüttü ve 86 halı arasında seçim yaptı ve sonunda ilk aşamada 26 halı seçerken 6 halıyı aşiret halısı, modern halı ve klasik halı olarak birinci ilan etti. Yarışmayı kazanan halılara takdir belgesi ve nişa verilirken iki önemli halı dergisinde reklam karşılığı de hediye edildi. Yarışmanın kaliteli halı üretimini teşvik etme bağlamında önemli olduğu belirtiliyor.

Kuşkusuz İran halısının kalitesini yükseltmek ve dünyadaki piyasasını korumak için ilkeli planlama yapmak gerekir. Halıcıların yerli ve yabancı müşterilerin zevkleri ile tanışmaları da tabi ki bu halıların daha kaliteli bir şekilde üretilmesine yardımcı olacaktır.
Öte yandan İran’a rakip ülkelerin ucuz maliyetleri halılarına bakıldığında İran halısının tanıtımı için uygun reklam yöntemleri geliştirmek ve yabancı alıcıyı İran halısının kalitesi ile tanıştırmak da şarttır.

İran halısı nasıl yıkanır

İran halısını uzun bir şekilde anlattıktan sonra bu özel halının yıkama şeklini inceleyelim. Tezal Halı Yıkama Fabrikası İran halılarını antika halılar kategorisi içinde ele almakta ve temizliğini ona göre yapmaktadır. Bilindiği gibi antika halıları çok değerli ve pahalı halılardır. Temizliği de özenle yapılması gerekir. İran halısı temizleme aşamaları:

Çok değerli İran halıları yıkama işleminden önce mutlaka resminin çekilmesi gerekir ki, yıkama sonrası fark olup olmadığı anlaşılsın.
İran halıları mutlaka elde yıkanmalıdır. Makinede zarar görebilir.
Kullanılan şampuan mutlaka natürel yani doğal olmalıdır ki renklerinde solma renk atması olmasın. Mutlaka iyi bir usta tarafından yıkanmalıdır.
Yıkama işlemi daireler çizerek halının her noktası eşit bir şekilde yıkanmalıdır. Yıkama sonrası iyi durulanmalı şampuan kalıntılarına izin verilmemelidir. Kurutma işlemi sıcak kapalı kurutma odalarında yapılmalı güneş görmemelidir.