İpek Halı Yıkama, İpek Halı Nasıl Yıkanır?

İpek halı yıkama halı çeşitleri içinde yıkaması en zor ve hassas olan halı çeşididir. İpek halı görselliği ve dokuma aşamasındaki meşakkatli sürecinden dolayı çok değerli halılardan birisidir. İlmek ilmek, renk renk, desen desen dokunan ipek halılar ülkelerin kültürlerini yansıtan özel halılar arasındadır. (Tezal Halı Yıkama, ipek halıları garantili yıkamaktadır.)

Böyle bir değere sahip olan bir halının temizlenmesi de bir o kadar titizlik isteyen bir iştir. İpek halının nasıl yıkandığını anlatmadan önce İpek halıyı kısaca tanımakta fayda vardır.

İpek halı yıkama, yıkanmış ipek halılar
İpek halı yıkama, yıkanmış ipek halılar

İpek Halı Nedir Nasıl Dokunur ?

İpek halı adı üzerinde ipek ipliklerinden dokunmaktadır. Çok eski zamanlardan beri asaletin, zenginliğin simgesi olmuştur. Ülkemizde Kayseri ilinde özellikle Son yüzyılın yarısından sonra dokuması çoğalmıştır. Bursa’da ipek üretimi yıllardır önemli geçim kaynaklarından birisidir. Bursa’dan çıkan ipek iplikler dünyanın dört bir yanında halıya dönüşmektedir.

İpek, ipek böceğinin kendi etrafında ördüğü yuvasında kullandığı hiç kesintisiz ham halde olan ipek ipliğinden oluşur. Ham halde olan bu ip bir takım işlemlerden geçerek halı dikiminde kullanılan asıl ipek ipliğine dönüşür. 1 m2 bir halı ortalama 4-6 ay gibi bir sürede el tezgahlarında dokunmaktadır. Bu da değerine değer katan önemli bir etkendir. Buna saf ipek halı denir.

İpek Halı Nasıl Yıkanır?

Yukarıda ipek halının ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalıştık. Böyle değerli bir halıyı sıradan halılar gibi yıkama işlemine sokamazsınız. En ufak bir hata halının zarar görmesine ve çok büyük meblağlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için titiz bir yıkama işleminden geçirilir. Yumuşak uçlu fırça özel natürel halı şampuanları, arıtılmış su gibi püf noktaları ile halı temizliği yapılmaktadır.

İpek halı yıkama bir çok firma tarafından riskli olduğu için yapılmamaktadır. Mutlaka profesyonel halı yıkama firmaları tarafından yıkanması gerekir. Bu konuda özel titiz olmanızı öneriyoruz.

Ayrıca hiç katkı içermeden dokunan ipek halı en değerli halı türüdür. Saf ipek iplik ile dokunan halının değeri daha fazladır. Özellikle el ile dokunan halılar hem el işçiliği hem de fiyat anlamında daha kıymetli olan halı türleridir.

İpek Halı Yıkama Fiyatları

İpek halıların yıkama fiyatları halıya göre değişmektedir. Halının ebatı, ipek halıda kullanılan saf ipeğin yoğunluğu gibi etkenler vardır. Bunlar fiyatı etkiler. Güncel fiyat listemizi inceleyebilir, özel teklif alabilirsiniz.

İpek halı yıkama
İpek halı yıkama
Profesyonel ipek halı yıkama
Profesyonel ipek halı yıkama