Dokuma Halısı Yıkama

Blog

Dokuma halısı yıkama başlıklı bu sayfamızda dokuma halıları hakkında kısa bilgiler ve ardından dokuma halılarının nasıl yıkanması gerektiğini açıklamaya çalışacağız.

Dokuma Halısı

Dokuma halıları genelde üretildiği mevkiinin adını almaktadır; Hereke, Bünyan, Nepal, Çin, İran vs. Her bölgenin dokuma şekli farklılık gösterir. Bölgede bulunan imkanlar doğrultusunda halı üretimi gerçekleştirilir ve ekonomiye kazandırılır. En değerli halılar el dokuma halılarıdır.

dokuma halısı

El Dokuma halılarda iki türlü boya kullanılmaktadır:

1- Kök boyası

2- Kimyasal boyalar.

Kök boyası kimyasal boyalara göre daha canlı görünen bir boyadır, daha parlak bir görünüm verir. Her iki boyanın da kullanıldığı el dokuma halıların yıkanması işleminde tecrübeli olunmazsa geri dönüşümü olmayan problemler çıkabilir. Bu sebeple el dokuma halılarınızı kesinlikle profesyonel halı yıkama firmalarına yıkatmanızı tavsiye ediyoruz.

Dokuma Halıları Nasıl Yıkanır?

Dokuma halının iplik cinsi ve halının türü ayırt edildikten sonra geniş bir zemine serilir. El makinesi ile dairesel hareketlerle yıkama işlemine başlanır. Otomatik makineler halıya zarar verebilir.
Mutlaka natürel şampuan tercih edilmelidir. Kimyasal şampuanlar halıya zarar verebilir.

Püf noktası: Tezal Halı Yıkama tüm halılarda olduğu gibi dokuma halılarında da arıtılmış su kullanmaktadır. Sertliği alınan suyun kir çıkarma etkisi daha fazladır. Yıkama sonrası durulama işlemi yapılır. Dikkat edilmesi gereken husus halı şampuanının halıdan tamamen atılmasıdır. Yıkama işleminden sonra sıkılarak kurutma odasında kurumaya bırakılır ve ardından da paketlenerek servise gönderilir.
El dokuma halılarının boyası yıkama işlemi esnasında birbirine karışırsa veya solarsa çaresi yoktur. Halılarınızı yıkatacağınız firma bu garantiyi size vermelidir. Biz Tezal halı yıkama olarak bu garantiyi veriyoruz. Ayrıca bu halıları evinizde silmekte oldukça risklidir.

Yıkamak için aldığımız daha önçeden boyası karışmiş veya solmuş halıların % 50’si profesyonel olmayan halı yıkamalarda olmuşsa % 50’de evlerde yanlış veya bilinçsiz temizleme işlemleri ile bozulmuş olduğunu görmekteyiz.

Çok pahalıya aldığınız veya senelerce sakladığınız el dokuma halınızı temizletirken iyi temizlenmediği bir yana halınızdan da olabilirsiniz. Firmamız bunun önüne geçerek sizlere garantili yıkama hizmeti vermektedir. Dokuma halılarının her çeşidini tecrübesi ile hiç bir zarar vermeden yıkayan firmamız bu konuda sayılı firmalar arasına girmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın